Menu
Jak připravit salát panzanella?

Jak připravit salát panzanella?

Je nějaký salát větším ztělesněním léta? Panzanella, to je spousta čerstvosti, šťávy, chutí a vůní. Základem jsou rajčata, hromada bylinek a kousky dokonale ochuceného chleba, vstřebá totiž všechnu šťávu z rajčat a zálivky. Já si do něj vždycky přidám ještě něco navíc – rukolu, olivy, mozzarellu k většímu zasycení, další druhy zeleniny a bylinek… Závisí, co je zrovna k dispozici. A protože ho dělám často a v různých verzích, sepsala jsem kromě receptu i tipy, jak ho připravit co nejlíp a taky trochu jinak! :)

Jak připravit salát panzanella?

  • Salát je hodně jednoduchý, o to víc závisí na kvalitě a čerstvosti surovin, takže tentokrát se opravdu neošiďte. Rajčata musí být čerstvá, zralá, plná chuti a šťávy, ideálně ze zahrady nebo z trhu. Použijte také kvalitní panenský olivový olej a ocet.
  • Rajčata stačí jen nakrájet na kostičky. Dejte do mísy se zálivkou a nechte 10 minut odstát. Tak pustí ještě víc šťávy.
  • Chléb je nejlepší bílý a nadýchaný, s vypečenou kůrkou. Ciabatta nebo bageta také perfektně poslouží. Pokud byste použili naši šumavu v rámci spotřebovávání zbytků, nebude to ono. Tedy aspoň za mě je do salátu až moc hutná a ta kyselejší chuť salátu taky neprospěje.
  • Chléb klidně může být starší, po nacucnutí všech šťáv stejně hezky změkne.
  • Chléb natrhejte na kousky a ty pak orestujte na sucho na pánvi. Bude pak lehce křupat i poté, co nasákne všechnu šťávu. Orestované kousky chleba pak promíchejte s odleženými rajčaty, bylinkami a případně dalšími surovinami. Nechte 10-15 minut chleba vstřebávat všechnu šťávu a zálivku. V případě velkých veder dejte salát v tuto chvíli do lednice, bude pak vychlazený tak akorát.
  • Kousky chleba lze upéct i v troubě: dejte ho na plech vyložený pečicím papírem a promíchejte se lžící oleje. Pečte 15 minut v troubě rozehřáté na 180 °C.
  • V zálivce by neměl chybět kvalitní olivový olej, ocet, špetka soli a čerstvě mletý černý pepř. Nezapomeňte také na trošku cukru nebo medu na doladění chutí, a to obzvlášť, pokud nemáte zas tak sladká rajčata. Ocet používám nejradši červený vinný, ale i bílý a balsamiko bude fajn.
  • Bylinky patří do salátu čerstvé. Ale ani sušeným není vstup zakázán! :)

Už samotná klasická verze salátu je výborná, ale pokud si ho oblíbíte, začnou se vám v hlavě rodit různé jeho variace. Co všechno se do salátu ještě hodí?

Tipy na další ingredience

  • Nikdo nemůže mít něco proti dalším druhům zeleniny kromě rajčat. Vyzkoušejte třeba okurky a papriky. V grilované verzi se nebojte lilku nebo cukety.
  • Ze sýrů je nejlepší mozzarella. Velkou natrhám na kousky, třešničky jen vmíchám. Salátu tak jednoduše dodám bílkoviny a můžu si ho dát i jako lehký oběd, po kterým nebudu mít za hodinu hlad.
  • V salátu jsou výborné také olivy, kapary nebo sušená rajčata.
  • Různé druhy bylinek a listí – bez bazalky by to asi nešlo, ale co takhle přidat i hladkolistou petrželku, tymián, mátu nebo rukolu? Přinesou další spektrum chutí!
  • Pokud přidáte cibuli, zvolte spíš červenou, není tak štiplavá. Nakrájejte ji na tenké proužky či kolečka.
  • Ořechy a semínka – nevím jak vy, ale křupavý prvky v salátu já vždycky ocením. Pinie nebo pistácie k těm všem surovinám perfektně ladí.
  • Další druhy rajčat – rajčata jsou lepší ta velká, pustí hodně šťávy. Ale i cherry do salátu ráda přidávám, mají totiž sladší chuť a pevnější strukturu. Barva rajčat je na vás. Samozřejmě čím víc barev, tím větší pestrost pro oko :)
  • Ovoce je víc než zajímavý zpestření! Broskve, nektarinky, blumy… hoďte je na gril (nebo grilovací pánev s trochou rozpuštěného másla) a ogrilujte je dozlatova. Pak je zamíchejte společně se salátem. Ovoce by mělo být tak akorát zralé, ne přezrálé, aby se úplně nerozpadalo. Zkuste třeba salát panzanella s grilovanými broskvemi, je výborný!

Další články z mého blogu

Rady a tipy do kuchyně, cestování nebo něco o mně? Počtěte si!
Ve spíži Inspired Kitchen
Rady a tipy do kuchyně 16. 01. 2023

Ve spíži Inspired Kitchen

Občas se mě někdo ptá, jak se stíhám stravovat zdravě a u toho chodit do práce, stýkat se s přáteli, sportovat, fotit, jednoduše žít :) Základem je dobře plánovat – jak vaření, tak i nákup potřebných surovin. A v neposlední řadě dobře vybavená spíž. To je vlastně to nejdůležitější, aby pro vás vaření bylo hračka, protože pak lze i z těch nejzákladnějších potravin kdykoliv uklohnit něco chutného. A které potraviny ve vaší spíži rozhodně nesmí chybět? A kde se dají sehnat? Tak čtěte!

Přečíst článek
Jak připravit tofu? Recepty a tipy, jak na něj
Rady a tipy do kuchyně 16. 01. 2023

Jak připravit tofu? Recepty a tipy, jak na něj

Spousta lidí se při představě konzumace bílého tofu otřese odporem. Uznávám, že na první pohled tofu vypadá jako hodně divné bílé cosi bez chuti a bez zápachu, pokud si ale koupíte neupravené bílé tofu a hned ho ochutnáte, je to jako byste si vzali kousek syrového masa a hned se do něj pustili. Asi byste si taky moc nepochutnali. U tofu je hrozně důležité ho správně připravit, aby vám chutnalo. A těch způsobů, jak s tofu kouzlit, je strašně moc.

Přečíst článek